Results

Results

Results

Race results are hosted by RaceDayTiming.ca

2017 Team Results – Marathon

Open Teams

1. 15:51:58 Punjab Running Club (3:58:00)
1 3:16:26 Harminder Sidhu
2 3:40:36 Hardial Singh Athwal
3 4:18:58 Shivdev Singh Aujla
4 4:35:58 Harkirat Singh

Masters Teams

1  4:20:08 Comox Valley Road Runners (Masters) (3:35:09)
1 3:10:08 Keith Wakelin
2 3:24:48 Les Disher
3  3:41:47 Andrea Wilson
4  4:03:53 Janet Green

Married Teams

1. 6:02:12 D&Q (3:01:06)
1 2:47:19 Tatsuya Hatachi
2 3:14:53 Rika Hatachi

2. 7:23:16 Snow Limits (3:41:38)
1 3:40:24 Dean Keefe
2 3:42:52 Karen Keefe

3. 8:46:20 The Newlyweds (4:23:10)
1 4:23:09 David Appleby
2 4:23:11 Candice Appleby

CHEK CPP Team

None.

2017 Team Results – Half Marathon

Open Teams

1. 5:52:08 VFAC (1:28:02)
1 1:14:09 Kevin O’Connor
2 1:20:15 Kyle Kimura
3 1:32:14 Shubhayan Sanatani
4 1:45:30 Kristina Jenei

2. 6:27:06 VC Runners (1:36:47)
1 1:29:19 Peng Wu
2 1:29:46 Henry Fang
3 1:39:00 Jacky Zhang
4 1:49:01 Alice Ma
5 (1:51:16) Wei Hu
6 (1:59:22) Grace Hu

3. 7:14:45 Kosmonauts (1:48:42)
1 1:36:01 Isaac Earle
2 1:36:45 David McHugh
3 1:50:20 Jessica Dieuique
4 2:11:39 Eri Kikuchi
5 (2:24:41) Michelle Wu|
6 (2:43:03) Kevin Tam

Masters Teams

1. 5:44:47 Comox Valley Road Runners (1:26:12)
1 1:17:56 Neil Holm
2 1:23:29 Brian Stewart
3 1:24:15 Danny Keyes
4 1:39:07 Gordon Harris
5 (1:50:20) Mark Arsenault
6 (1:51:40) Darrell Fisher
7 (1:56:48) Steve Blacklock
8 (2:16:03) Debra Arsenault
9 (2:23:00) Mike Mesford

2. 7:21:04 Salt Spring Sneakers (1:50:16)
1 1:46:09 Eric Ellis
2 1:49:38 Eric Van Soeren
3 1:52:03 Marion Young
4 1:53:14 Greg Taylor
5 (1:57:40) Keith Cloete
6 (2:00:19) Catherine Bennett
7 (2:05:44) Drew Stotesbury
8 (2:23:24) Conrad Bowden

Married Teams

1. 2:51:11 Hun Buns (1:25:36)
1 1:14:37 James Richardson
2 1:36:34 Emily Solsberg

2. 3:03:59 J&R Awesome (1:32:00)
1 1:23:20 Richard Hayden
2 1:40:39 Janine Fernandes-Hayden

3. 3:24:17 Rise Up. (1:42:09)
1 1:32:27 Ken Johnson
2 1:51:50 Connie Johnson

CHEK CPP Team

None.

2017 Team Results – 8K

Open Teams

1. 2:17:39 SpeedFarm (34:25)
1 27:15 Chris Bueley
2 32:35 Amanda Johnston
3 32:54 Jennifer Erickson
4 44:55 Shavaun MacDonald

2. 2:37:08 Carmaniacs (39:17)
1 31:02 Bertrand Bozek
2 40:10 Ian Scott
3 42:38 Farhang Jalilian
4 43:18 Dayna Kasper

3. 2:41:35 Comox Valley Road Runners (Open) (40:24)
1 32:33 Willie Scott
2 35:39 Hudson Webster
3 46:41 Deb Webster
4 46:42 Brailyn Webster
5 (56:19) Wendy Sutton

Masters Teams

1. 2:40:14 Salt Spring Sneakers (40:04)
1 35:17 Lise Fraser
2 37:46 Janice Dickie
3 41:33 Sabine Georgy
4 45:38 Anna Ford
5 (46:10) Kerri Thompson
6 (47:29) Donna Cloete
7 (51:19) Karen Clark

2. 5:37:37 Sucks2bUs (1:24:25)
1 1:24:24 Margot Skaarup
2 1:24:24 Will Moyer
3 1:24:24 Louise Troy
4 1:24:25 Josephine Matlock
5 (1:24:27) Byron Matlock
3 46:41 Deb Webster
4 46:42 Brailyn Webster
5 (56:19) Wendy Sutton

Married Teams

1. 1:00:27 Final Nail In The Coffin (30:14)
1 28:30 Johnny Coffin
2 31:57 Carolyn Coffin

2. 1:30:58 Woodland Farms (45:29)
1 45:29 Jeremy Ruffle
2 45:29 Ashley Ruffle

3. 1:32:36 McKnight (46:18)
1 45:04 Melissa McKnight
2 47:32 Patrick McKnight

CHEK CPP Team

1. 2:37:34 MOVE Adapted (39:24)
1 36:49 Lauren Nagy
2 38:40 Nicholas Buitelaar
3 39:42 Madu F
4 42:23 Alannah Verville
5 (50:58) Hillary Acosta
6 (1:26:39) Jennifer Cooper
7 (1:26:39) Bethany Cutting
8 (1:42:11) Gwendolen O’Connor
9 (1:42:20) Melanie O’Connor

2. 3:06:01 Greater Victoria Lifetime Networks (46:31)
1 39:12 Jeff Furneaux
2 41:15 Alanna Poole
3 51:48 Elizabeth Sparling
4 53:46 Melissa MacDonald
5 (53:46) Nicole Allan
6 (1:12:13) Parveen Hira
7 (1:12:16) Charlotte Safnuk
8 (1:18:41) Bruce Andrew
9 (1:18:41) Corbin Andrew
10 (1:22:49) Phil Rygg
11 (1:22:49) Steven Rygg
12 (1:23:32) Gillian Fosdick
13 (1:43:27) Cassidy Graham
14 (1:43:32) Gina Michele

3. 3:29:41 The Home Runners (52:26)
1 36:55 Ian Wilson
2 54:20 Kaye Melliship
3 59:13 Helen Lesiuk
4 59:13 Brenda Lesiuk
5 (59:22) Tim Lesiuk
6 (59:23) Emma Lesiuk
7 (1:27:01) Kathy St. John

2016 Team Results

Open Teams

1. 12:29:54 Fraser Street Run Club (3:07:29)
1 2:53:22 Ben Hanke
2 3:06:19 Mark Schellenberg
3 3:06:19 Kathryn Drew
4 3:23:54 Kang Wang
5 (3:37:45) Emily Sung

2. 13:34:58 HMCS Malahat (3:23:45)
1 3:07:41 James Fielding
2 3:24:07 Michael Lawless
3 3:29:33 Pamela Hogan
4 3:33:37 Emily Wood
5 (3:44:21) Stephanie McRae

3. 14:17:47 VC Runners (3:34:27)
1 3:25:13 Julie Ying
2 3:35:41 Peng Wu
3 3:36:58 Jian-Nong Wu
4 3:39:55 Sara (hong) Li
5 (4:54:28) Zheming Luo

4. 18:17:39 koulidurnais (4:34:25)
1 4:18:53 Alan Durning
2 4:36:43 Ari Ronai-Durning
3 4:36:44 Sofia Deer
4 4:45:19 Jonathan Durning
5 (4:45:19) Melanie Ronai

Masters Teams

None.

Married Teams

1. 6:10:20 Married on MARs (3:05:10)
1 3:00:25 Lowell Greib
2 3:09:55 Katherine Ahokas

2. 8:16:08 We Run For Waffles (4:08:04)
1 3:58:42 Adam Nagy
2 4:17:26 Alexandra Nagy

3. 8:26:48 SQUAD RUN (4:13:24)
1 4:11:01 Marion Young
2 4:15:47 Kristin Walton

CHEK CPP Team

None.

Results Archive

More results from past years will be posted up here shortly.

Overall Winners 1980-2017.

2015

Open Teams

1. 15:58:32 Seattle Athletic Club (3:59:38)
1 3:32:11 Jennifer Gallagher
2 3:59:04 Tom Blair
3 4:05:15 Yeshwanth Ganta
4 4:22:02 Shayla Mulvey

2. 19:51:03 Marathon Maniacs (4:57:46)
1 4:16:10 Sabina S. Tolean 4 5:39:51 Narongdej Jaroensabphayanont
2 4:55:05 Galen Garrison 5 (5:53:38) Susan Hui
3 4:59:57 Andrew Aguirre

Masters Teams

1. 15:02:05 The Comox Valley Masters Blasters (3:45:32)
1 3:29:48 Marion Bryan
2 3:39:31 Roslyn Smith
3 3:53:53 Tracy Kennett
4 3:58:53 Janet Green

Married Teams

1. 6:04:49 Dadomo & Qta (3:02:25)
1 2:53:00 Tatsuya Hatachi
2 3:11:49 Rika Hatachi

2. 7:29:31 Team 4000 (3:44:46)
1 3:41:40 Tracy Voorthuyzen
2 3:47:51 Mark Voorthuyzen

3. 11:22:44 Pickled Pleasures (5:41:22)
1 5:41:22 Janet Wang
2 5:41:22 Lindsay Snider

4. 12:28:05 Team Wyenberg (6:14:03)
1 6:14:02 Leigh Wyenberg
2 6:14:03 Jeremy Wyenberg

2014

Open Teams

1. 15:30:34 VanRun (3:52:39)
1 3:08:13 Daryl Funk
2 3:55:14 Hermes Banico
3 4:07:19 Tanja Cvekic
4 4:19:48 Martin Cross
5 (4:35:12) Kat Duda

2. 18:11:42 Team Kickstart (4:32:56)
1 4:18:16 Crystal Wachter 5 (5:03:40) Barbara Paquette
2 4:27:09 Don Bold 6 (5:03:41) Sue Miller
3 4:37:17 Shauna Lou-Poy
4 4:49:00 Beth Alden

3. 19:36:01 Team in Training (4:54:01)
1 4:30:58 Heather Bennett
2 4:46:25 Marin Brustuen
3 4:55:59 Mentha Benek
4 5:22:39 Nettie Labelle-Hamer
5 (5:22:39) Theodore Hanson
6 (5:34:23) Elizabeth Bailey
7 (5:37:31) Kimberly Kloecker
8 (5:44:20) Linda Reitano
9 (6:04:14) Mindy Lin
10 (6:10:17) Carolyn Harvey
11 (6:20:47) Sarah Carlin

Masters Teams

1. 15:20:38 Comox Valley Road Runners (3:50:10)
1 3:04:50 Keith Wakelin
2 3:08:30 Roger Plamondon
3 4:12:42 Sandra Rowland
4 4:54:36 Debra Arsenault

Married Teams

1. 5:53:33 Dadomo & Qta (2:56:47)
1 2:48:50 Tatsuya Hatachi
2 3:04:43 Rika Hatachi

2. 6:02:30 Team Sam (3:01:15)
1 3:01:14 Geoff Reid
2 3:01:16 Amy Schneeberg

3. 6:20:57 Team Hirsch (3:10:29)
1 2:55:45 Christopher Hirsch
2 3:25:12 Jennifer Hirsch

4. 6:38:37 Team Richards (3:19:19)
1 3:09:49 Cliff Richards
2 3:28:48 Mary Richards

5. 7:19:36 Snow Limits (3:39:48)
1 3:35:31 Dean Keefe
2 3:44:05 Karen Keefe

6. 7:22:25 Team 4000 (3:41:13)
1 3:27:42 Mark Voorthuyzen
2 3:54:43 Tracy Voorthuyzen

7. 8:12:31 Trayce (4:06:16)
1 4:03:58 Mark Allison
2 4:08:33 Karen Allison

2010

MarathonHalf Marathon8K Road Race
OverallOverallOverall
Walk
Wheelchair

2009

MarathonHalf Marathon8K Road Race
OverallOverallOverall
Walk
Wheelchair

2000-2008

1996-1999

Will be uploaded soon.

1988-1995 Scanned Results

1980-1987 Scanned Results